یکی از روش های بازرسی جوش که برای یافتن عیوب سطحی جوش کاربرد فراوان دارد بازرسی مایع نافذ جوش PT می باشد که در این روش با استفاده از جاذبه موئینگی و نفوذ یک مایع رنگی یا ماده فلورسنت به درون ناپیوستگی سطحی جوش آن را نمایان می کند. این تست غیر مخرب جوش برای تمامی قطعات آهنی و غیر آهنی نیز کاربرد دارد و از قدیمی ترین و ساده ترین روش هایی می باشد که برای انواع ترک ها، شکاف ها و تاخوردگی ها در قطعات با هر شکل و اندازه استفاده می شود. در واقع بازرسی مایع نافذ جوش برای تشخیض عیوب جوش در سطح آن می باشد نه در عمق قطعه.

تست مایع نافذ (Liquid Penetrant Testing)  که به اختصار به آن LPT یا PT  می گویند. قاعده اصلی تست مایع نافذ این است که زمانی که یک گرانروی بسیار پایین (بسیار مایع) مایع نافذ به سطح یک بخش اعمال می شود، به شکاف ها و حفره باز سطح نفوذ می کند.

مراحل بازرسی مایع نافذ PT

۱- تمیزکاری و آماده سازی سطح جهت تست مایع نافذ

به جهت اینکه آزمایش و تست مایع نافذ به درستی انجام شود اولین قدم تمیز کردن سطح مورد آزمایش از هرگونه چربی، گرد وغبار، پوسته زنگ زده، آلودگی های سطحی، رنگ  و … می باشد زیرا مانع از نفوذ مایع نافذ به درون شکاف ها و عیوب جوش می شود. ممکن است این آلودگی ها شکاف ها و عیوب را پر کنند و مایع نافذ قادر به ورود به آنها نباشد و یا به علت ترکیب مایع نافذ به برخی از این آلودگی ها اثر مایع نافذ از بین رفته و نتواند به عیوب ریز نفوذ کند و وارد کنش با آلودگی ها شود.

روش های مختلفی برای تمیز کردن سطح قطعه وجود دارد که با توجه به نوع قطعه و تعداد آن شستشوی مکانیکی یا شستشو شیمیایی ، برش زنی، شن پاشی خشک و تر و یا تمیز کاری سایشی برای جدا کردن زنگ آهن و گدازه های چسبیده به قطعه وجود دارد به طوری که مایع نافذ بتوانند به راحتی به داخل عیب نفوذ کند. باید به این نکته توجه داشت که روش پاکسازی باید به گونه ای باشد که راه نفوذ مایع نافذ به داخل شکاف را نبندد. شما می توانید با آب تحت فشار و بخار چربی ها و روغن ها را پاک کرد و همچنین از محلول های قلیایی برای از بین بردن روغن  چربی و کربن ها در بازرسی مایع نافذ PT استفاده کرد

۲- بکار بردن مایع نافذ PT

مرحله دوم از بازرسی جوش به روش بازرسی مایع نافذ pt این می باشد که مایع نافذ را به سطح مورد آزمایش اعمال کرد که  این ایع نافذ می تواند یک مایع قابل دیدن و visible و یا مایع فلورسنت که در محیط تاریک و زیر نور ماورای بنفش نمایان میگردند باشد . برای بازرسی مایع نافذ  Pt قطعاتی که کوچک هستند می توانید آنها را در ظرف از مایع نافذ آغشته کنید و مطمئن شوید مایع به تمامی سطوح داخلی و خارجی و درز ها نفوذ کرده و از عدم وجود حباب در ترک ها مطمئن شوید و در صورتی که قطعه بزرگتر است می توانید با یک قلمو ،پیستوله، اسپری و در مواردی غوطه وری و یا از طریق الکترواستاتیکی با مایع نافذ بپوشانید.

نفوذ عملاً بستگی به ماهیت و اندازه عیب ها دارد و بین ۲۰ ثانیه تا ۳۰ دقیقه تغییر میکند.در واقع در کمتر از ۵ دقیقه مایع نافذ pt به شکاف های بزرگ نفوذ می کند اما برای شکاف های ریز حد اقل ۲۰ دقیقه زمان لازم است.

۳- برداشتن مایع نافذ اضافی روی سطح

در تست مایع نافذ pt پس از نفوذ کامل مایع به درون ناپیوستگی ها باید مایعات اضافه روس سطح را برداشت برای این کار در بعضی موارد میتوان مایع نافذرا با آب شست  WATER WASHABLE، ولی برخی از مایعات نافذ pt  را باید با بکارگیری حلال های خاص برداشت. باید توجه داشت که شستشوی زیاد باعث خروج مایع نافذ از شکاف ها می شود و آدزمایش را دچار نقص می کند. پس از شستشو باید با یک دستمال خشک سطح را کاملا خشک کرد.

 ۴- اسپری ماده ظاهر کننده در بازرسی مایع نافذ جوش

ماده ظاهر کننده یا همان  developer برای نشان دادن عیوب جوش واجب می باشد کل سطح مورد آزمایش باید با لایه ای نازک از ماده ظهور که معمولا پودر نرم گل سفید است به طور یکنواخت پوشیده شود این امر باعث می شود مایع نافذ در پودر حل شود وجذب ماده ظهور شود و در نتیجه مرز عیوب سطحی با اندازه ای بزرگتر از اندازه واقعی و روشن تر قابل رویت می باشد. اما اگر از مایع فلورسنت استفاده شود نیازی به ماده ظهور نمی باشد زیرا مایع فلورسنت دربازرسی مابع نافذ pt در تاریکی زیر نور ماوراء بنفش به رنگ ها روشن زرد سبز قابل رویت می باشد .

۵ -بازرسی شکاف ها شدت و عمق آنها پس از بازرسی مابع نافذ PT

پس از اسپری ماده ظهور و نمایان شدن شکاف ها با توجه به عمق و شدت شکاف ها و عیوب جوش دستورات لازم توسط مهندسین بازرسی جوش و پس از بررسی نتیجه بازرسی مایع نافذ جوش به کارفرما اعلام می شود در برخی موارد سایر روش های تست غیر مخرب جوش در صورت جواب نگرفتن از روش مایع نافذ pt  اجرا می شود. تا بازرسی جوش تکمیل شود